čtvrtek 11. února 2016

Nika a vysněná knihovna

Kdo je knihomolem nejspíš sám dobře ví, jaké je to snít o slastní knihovně. I já jsem snila. Už mnoho mnoho let. Poslední roky jsem ji však měla slíbenou. Ovšem i když je něco slíbeného neznamená to, že je něco hned. V listopadu už však bylo jasné, že se dříve či později dočkám, protože se u nás zastavil pan truhlář, aby si proměřil kout do kterého musel utvořit knihovnu. Přijel, chvíli tu pobíhal s metrem a zase odjel. O týden později zavolal a řekl si patřičnou cenu se kterou se dalo souhlasit, proti čemu jsem však chtěla protestovat byl termín dodání. Protesty mi nebyly nic platné a bylo jasné, že v roce 2015 knihovnu opět mít nebudu. No nic, snad v tom dalším roce to už konečně vyjde! A ono ano! Sice s týdenním zpožděním oproti mnou plánovaného termínu, jelikož si sklenář nehodlal pospíšit, ale nakonec ji ve středu truhlář přivezl.

Se svým zaměstnancem všechny, tzn. čtyři části (aby se vešli na schodiště), vynosili do prvního patra a očekávalo se, že vše už půjde rána na ránu, ráz na ráz a já do půl hodiny budu mít knihovnu na místě. Asi tušíte, že to tak jednoduché nebylo. Jelikož jedna část - ta kterou já považuji za hlavní je v podkroví pod skoseno stěnou, není úplně jednoduché to takového prostoru nějaký nábytek tvořit, natož ve starém baráku, když před XXX lety, je nějaké centimetry nezajímaly a tudíž tu vlastně žádná rovina neexistuje. 

Dopadlo to tak, že pan truhlář musel knihovnu ještě na místě upravovat, resp. zařezával dva rohy. Což je horší a z čehož rodiče neměli ani trochu radost, je ten fakt, že se musela vysekat díra do nosného trámu, k čemuž jsem já dala v poklidu svolení za vidinou toho, že MOJE knihovna bude brzo na svém místě. (No je jen tak na okraj, aby jste věděli, co bylo příčinou toho, až mi za pár let spadne na hlavu střecha.)

Nakonec se to podařilo a knihovny jsou na svém místě:Je samozřejmé, že jsem se chvilinku po truhlářově odjezdu pustila do toho, abych domeček pro chudinky knížečky, které se mi v posledních měsících doma tísnily kde jen mohly, pořádně připravila. A pak už jen skládala a skládala :-)

Ještě mi zbývá vysvobodit asi šest krabic knížek a kolem pětatřiceti jich přivézt ze studentského bydlení. To ale pak ovšem budu muset panu truhláři zavolat a knihovnu reklamovat, protože bude/je malá :D

A co vy a vaše knihovny?

5 komentářů:

 1. Závist :3 :) Moc pěkně jsi si ji vybrala :)

  OdpovědětVymazat
 2. A akože to vyzerá s tvojou knihovničkou po roku? Už plánuješ nejaké to rozšírenie v duchu hesla Dobrých knižiek sa všade veľa zmestí? :P :P
  J.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, děkuji za inspiraci pro aktuální článek. Kde dokumentuji, jak knihovna vypadá nyní.
   A co se týče toho rozšiřování, bohužel už nemám doma kde rozšiřovat, takže si musím počkat, než budu mít vlastní byt. A to nejlépe takový, kde knihám bude patřit sama jedna místnost :-)
   Nika

   Vymazat